Przepisy oświetlenie
Przepisy oświetleniowe objęte określonymi wytycznymi i zasadami
Budynki wszelkiego rodzaju, a także obiekty budowlane muszą być wyposażone w urządzenia przeciwpożarowe, które powinny zagwarantować sprawne i niezawodne funkcjonowanie i poczucie bezpieczeństwa. Oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę. A jego instalacja i odpowiednie zaprojektowanie ma ogromny wpływ na życie i zdrowie ludzi. Brak oświetlenia lub nieodpowiednie jego umiejscowienie może wpłynąć na poważne zagrożenie życia, środowiska, a także znaczne straty materialne.
Poza podstawowym oświetleniem, które umiejscowione jest w budynkach, instalowane jest także oświetlenie awaryjne, którego celem jest zapewnienie bezpiecznego wyjścia z miejsca pobytu podczas zaniku zasilania podstawowego. Oświetlenie te zwiększa poczucie bezpieczeństwa i umożliwia wydostanie się z budynku w przypadku zagrożenia. Często dzięki oświetleniu takiej drogi ewakuacyjnej powoduje bezpieczne wydostanie się osób poprzez umożliwienie zlokalizowania sprzętu pożarniczego.
Oświetlenie drogi ewakuacyjne, strefy wysokiego ryzyka, znaków bezpieczeństwa, rozmieszczenie opraw ewakuacyjnych to wszystko objęte jest określonymi normami, które we właściwy sposób należy przestrzegać i się do nich stosować.
Poniżej znajdują się przepisy regulowane określonymi normami i zasadami z którymi warto się zapoznać:
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów z dnia 7 czerwca 2010 r.
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury1) z dnia 10 grudnia 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakimi powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.