Przepisy instalacje oddymiania
Przepisy dotyczące zainstalowania systemów oddymiania
W przypadku zagrożenia pożarowego, najistotniejszą rolę odgrywa szybka i sprawna ewakuacja ludzi z budynku objętego ogniem. Dzięki zainstalowanym systemom oddymiania w budynkach, które umożliwiają usuwanie dymów i gazów pożarowych z danego miejsca, a także z dróg ewakuacyjnych ochrona ludzi i akcja pożarnicza przebiega szybciej i skuteczniej. Systemy oddymiania nie tylko gwarantują lepszą widoczność, ale pozwalają one obniżyć temperaturę w obiekcie, co powoduje ochronę mienia i konstrukcji budynku.
Odpowiednio zaprojektowany i zainstalowany system oddymiania umożliwia szybką lokalizację ognia i jego skuteczne gaszenie, pozwala na wprowadzenie jednostek ratunkowych, a co najistotniejsze na sprawną ewakuację ludzi z obiektu. Zmniejsza ilość trujących związków i toksyn, które koncentrują się w zagrożonych strefach.
Sterowanie urządzenia o napędzie elektrycznym do odprowadzania dymu i ciepła mogą także służyć do naturalnej, codziennej wentylacji pomieszczeń.
Zastosowanie systemów oddymiania w obiektach musi być zgodne z polskimi przepisami. Pozwala na zwiększenie dopuszczalnych stref pożarowych w budynku a także obniżenie wymaganej klasy odporności pożarowej budynku.
Oto przepisy dotyczące systemów oddymiania:
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów z dnia 7 czerwca 2010 r.
- OBWIESZCZENIE MARSZAŁKA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 27 stycznia 2016 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o ochronie przeciwpożarowej.
- Wycinek Rozporządzenia dotyczący wyłącznie oddymiania