Przepisy gaśnice
Określone zasady dotyczące gaśnic
Pożar to żywioł, nad którym często trudno zapanować. Jednakże zdarzają się sytuacje, że można go zgasić już w samym zarodku jeśli tylko mamy pod ręką odpowiedni sprzęt. Możemy zwiększyć swoje poczucie bezpieczeństwa, a także zapanować nad ogniem zanim jeszcze zdążył się rozprzestrzenić. Niestety często ignorowane są przepisy mówiące o bezpieczeństwie przeciwpożarowym, co może być katastrofalne w skutkach.
Gaśnice są nieodzownym elementem wyposażenia budynków i obiektów. Umiejscowienie ich musi być dostosowane do obowiązujących zasad i spełniać wymagania Polskich Norm dotyczących gaśnic lub gaśnic przewoźnych tzw. agregatów gaśniczych.
Ten niezbędny sprzęt do gaszenia pożaru powinien posiadać także każdy samochód. Pojazd powinien być wyposażony w gaśnicę dowolnego rodzaju i pojemności. Gaśnica powinna mieć aktualne badania techniczne i datę ważności.
Poniżej zapoznać się można z przepisami dotyczącymi gaśnic. Dowiedzieć się w jaki sposób i gdzie powinny być umiejscowione, aby w sytuacji zagrożenia były one łatwo dostępne i widoczne. Można zapoznać się także z kryteriami przechowywania gaśnic, terminami badań, ich rodzajami, oznakowaniami, certyfikatami zgodności, a także zapoznać się z konsekwencjami i wykroczeniami, jakie grożą w przypadku niedostosowania się do określonych zasad itp.
Przepisy w sprawie ochrony przeciwpożarowej dotyczące gaśnic:
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów z dnia 7 czerwca 2010 r.
- Rozporządzenie Ministra Gospodarki w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi przesyłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie z dnia 21 listopada 2005 r.
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia z dnia 31 grudnia 2002 r.
- Opinia prawna dotycząca wykroczenia z art. 96 § 1 pkt. 5 kodeksu wykroczeń